co je AGILITY
A gilityje výchovná i zábavná činnost psovoda se psem. Podle nároků na výkon lze agility provozovat jako rekreační hru i jako vrcholový sport
závod podobný koňskému parkuru vznikl okolo roku 1978 v Anglii
http://www.youtube.com/watch?v=mEstWoxB22M
http://www.youtube.com/watch?v=XFtmAsdVE3I&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=N7C5WNF1Eb4&feature=related
Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem.
Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jiné méně, ale závodit mohou i různí kříženci.
Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.
Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit - pes ve smečce (společně se svým pánem) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa - jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a tím se eliminuje jeho agresivita z tohoto strachu plynoucí.
Jsou tři velikostní kategorie A podle nich je stanovena i výška překážek
small - psi do 34,99 cm [kohoutkové velikosti],
medium - psi od 35 do 42,99 cm
large - od 43 cm a výše
Pravidla
Překážkyna trati se dělí do tří skupin - skokové, zónové a ostatní. Mezi skokové překážky řadíme skok vysoký, skok daleký a zeď, mezi zónové řadíme kladinu, áčko (šikmá stěna) a houpačku, do ostatních patří tunely pevné a látkové, kruh, slalom a stůl.
V optimálním případě překonává závodní tým (psovod a pes) parkur bez penalizace a v čase kratším, než je předepsaný. Důvody k penalizaci mohou být v zásadě tři - chyba, odmítnutí a překročení časového limitu.
Chyby
Za chybuse počítá shození laťky u skoku vysokého, shození části zdi, odraz od překážky u skoku dalekého, minutí branky ve slalomu (s výjimkou první), nedošlápnutí psa do kontaktní zóny u zónových překážek, seskočení z houpačky dřív, než se dotkne země, nedodržení časového limitu výdrže na stole a obvykle u kategorie začátečníků (A1) neúmyslný kontakt se psem. Zvláštním druhem chyby je překročení tzv. standardního času. Pokud tým překonal parkur v čase horším než standardním, ale lepším než maximálním, je to považováno za chybu a každá setina sekundy, o kterou je překročen standardní čas, je penalizována jednou setinou trestného bodu (čas běhu se měří na setiny sekundy - čím dál obvyklejší je elektronická časomíra). Za odmítnutíse považuje minutí nástupní strany překážky (např. pes překážku oběhne a musí se vrátit, stačí ale, aby pes minul překážku a současně proťal rovinu, ve které je nástupní hrana překážky - prostě překážku mine) a minutí první branky ve slalomu. Každá chyba a každé odmítnutí je ohodnoceno 5 trestnými body. Počet chyb není omezen, maximální povolený počet odmítnutí je 2 na jeden běh.
Porušení pravidel a penalizace
Pokud tým poruší pravidla závažnější způsobem, než chybou či odmítnutím, bývá v daném běhu diskvalifikován. Důvodem pro diskvalifikacije zejména nedodržení pořadí a směru překonávání překážek (pes jednu překážku mine a potom překoná další, pes překoná překážku v opačném směru, než je předepsáno), třetí odmítnutí v jednom běhu, kontakt psovoda se psem (A2, A3), kontakt psovoda s překážkou, shození jiné části překážky, než je povoleno (např. shození bočnice u skoku vysokého, "zbourání" zdi), překročení maximálního povoleného času běhu, opuštění parkuru psem, úmyslné zastavení běhu psovodem, či zdolání překážky nepovoleným způsobem (např. přeskočení tunelu). Velmi častým důvodem bývá zapomenutí obojku na krku psa. Psovod nesmí mít v ruce ani u sebe žádný předmět, kterým by psa motivoval (hračku, pamlsek...). I za to je diskvalifikace. Diskvalifikace hrozí i za nevlídné zacházení se psem (bití, tahání za kůži).
.
-
Týmy v agility jsou rozděleny do tří skupin podle výkonnosti - A1 (začátečníci), A2 (pokročilí) a A3 (profesionálové).